Astmas un hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS) terapijā tiek izmantotas daudzas un dažādas medikamentu inhalācijas ierīces. Pēdējās desmitgadēs ir vērojama ļoti liela inhalatoru tehnoloģiju attīstība. Kādas ir inhalējamo medikamentu priekšrocības? Tie mērķēti nonāk tieši iedarbības vietā – proti, plaušās. Tieši tāpēc, ka tie mērķēti nonāk iedarbības vietā, ir iespējams samazināt zāļu devu, savukārt šis devas samazinājums rada mazākas sistēmiskas blakus parādības. Zāļu inhalējamām formām ir arī daudz ātrāka iedarbība, nekā perorāli lietojamām, taču tās daudz ir sarežģītāk lietot, nekā tabletes. Nav nevienas tādas inhalācijas ierīces, kas būtu piemērota visiem pacientiem un kuras lietošanā nebūtu nekādu problēmu, tāpēc inhalatoru lietošanā ir nepieciešama apmācība.

Lai nodrošinātu maksimālu līdzestību terapijai un tās efektivitāti, ir svarīgi četri pamatprincipi:

  1. pacientam medikaments ir jālieto,
  2. pacientam inhalators jālieto pareizi,
  3. inhalējamai ierīcei jādarbojas nevainojami,
  4. zāļu devai jānonāk līdz iedarbības vietai.

Ne velti pulmonologu vidē mēdz jokot - visefektīvākā ierīce ir tā, ko pacients lieto regulāri, pareizi un saskaņā ar ārsta norādēm. Noslēgumā trīs vienkāršas atziņas. Pirmā – vairumam astmas terapijā izmantoto medikamentu inhalācijas ir pats vēlamākais ievades veids, jo tādējādi tiek nodrošināts labākais efektivitātes un drošības profils. Otrā atziņa – absolūti ideālas inhalācijas ierīces nav. Visām ierīcēm ir savas priekšrocības un trūkumi, tāpēc galvenais – katram pacientam jāatrod viņam piemērotākā ierīce. Visbeidzot un vissvarīgāk – pacientiem ir labi jāapgūst ikvienas izmantotās ierīces lietošanas tehnika, tāpēc katrā konsultācijā palūdziet ārstam, lai viņš pārbauda jūsu inhalatora lietošanas prasmes un nepieciešamības gadījumā sniedz nepieciešamo padomu vai arī izmantoto ierīci nomaina pret tādu, ko jūs prastu pareizi lietot.

Atgādinām – LUMPII ārstu praksē strādā arī profesionālas medicīnas māsas, kuras veic kvalitatīvu bronhiālās astmas un HOPS pacientu apmācību. Ja jums ir kādi jautājumi vai neskaidrības inhalatora lietošanā, noteikti nāciet uz konsultāciju!