Endokrinoloģija ir medicīnas nozare, kas pētī organisma iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbību un tās traucējumus. Ikdienas praksē visbiežāk pie endokrinologa pēc palīdzības vēršas pacienti ar vairogdziedzera struktūras un funkcijas izmaiņām, adipozitāti (virssvaru), izmainītu glikozes tolereanci un/vai cukura diabētu, nedaudz retāk - arī epitēlijķermenīšu patoloģiju, osteoporozi, arteriālās hipertenzijas krīzēm un menstrualā cikla darbības traucējumiem.
Vairogdziedzera slimības
Vairogdziedzera slimības ir ļoti izplatītas, īpaši, struktūras izmaiņas, kuras aizvien vairāk tiek diagnosticētas, pateicoties ultrasonogrāfijas pieejamībai. Ultrasonogrāfija ir zelta standarts vairogdziedzera attēldiagnostikā – iespējams vizualizēt gan mezglus un cistas, gan autoimūna tireodīta, gan cita rakstura izmaiņas.
Jāatceras, ka vairogdziedzeris ir orgāns, kuram ir ļoti nozīmīga loma enerģijas, vielmaiņas un citu organisma funkciju regulācijā cilvēka ķermenī: tas piedalās sirdsdarbības, metabolisma, kaulu vielmaiņas darbībā, augļa attīstībā un nobriešanā grūtniecības laikā, tātad ietekmē gandrīz visas orgānu sistēmas. Šī iemesla dēļ vairogdziedzera slimību simptomi ir daudzveidīgi, nereti tie ir atgādina veģetatīvās nervu sistēmas funkcijas traucējumus. Lai novērtētu vairogdziedzera funkciju un izslēgtu vai apstiprinātu iespējamos hormonu traucējumus, pirmkārt, jānosaka TSH (tireoīdstimulējošā hormona) līmenis asinīs, jo vairogdziedzera disfunkcijas gadījumos, tas izmainās pirmais. Ja TSH ir izmainīts, rekomendē endokrinologa konsultāciju par tālāko izmeklēšanas un ārstēšanas taktiku. Būtiski vairogdziedzera funkciju ir pārbaudīt pirms eventuālās grūtniecības plānošanas, jo grūtniecības laikā, īpaši pirmajā trimestrī, mātes vairogdziedzera hormoniem ir svarīga loma bērna smadzeņu attīstībā.
Diabēts
Savukārt, gadījumos, kad pieaug svars, ir pierādītas sirds asinsvadu slimības vai arteriāla hipertenzija un/vai paaugstināts holesterīna līmenis, kā arī žultsakmeņi vai podagra, rekomendē noteikt glikozes koncentrāciju asinīs. Īpaši svarīgi tas ir indivīdiem, kuru pirmās pakāpes radiniekiem ir 2. tipa cukura diabēts. Nereti izmainītu glikozes toleranci vai 2. tipa cukura diabētu diagnosticē novēloti, jo ilgstoši var nebūt nekādi klīniskie simptomi, taču ir būtiski atcerēties, ka 2. tipa cukura diabēts ir viens no biežākajiem mirstības cēloņiem pacientiem ar sirds asinsvadu slimībām. Gadījumos, kad konstatē paaugstinātu glikēmiju tukšā dūšā vai izmainītu glikozes slodzes testu, rekomendē savlaicīgi konsultēties ar endokrinologu, ja agrīnai ārstēšanai ir svarīga nozīme diabēta vēlīno komplikāciju savlaicīgā novēršanā.
Citas saslimšanas
Endokrinologa konsultācija ieteicama arī gadījumos, ja raksturīgas arteriālā asinsspiediena krīzes un /vai arteriāla hipertenzija, kas nepadodas ārstēšanai. Šādos gadījumos ir jāizslēdz sekundāras hipertenzijas cēloņi, piemēram, virsnieru hormonāli aktīvi veidojumi vai nieru artēriju stenoze, u.c. Arī pacientiem ar progresējošu osteoporozi, kas nepadodas terapijai, un recidivējošu nierakmeņu slimību rekomendē konsultēties ar endokrinologu, lai izslēgtu iespējamo eptēlijķermenīšu patoloģiju.
Ginekoloģiskas problēmas
Endokrinologi cieši sadarbojas ar ginekologiem, jo nereti endokrīnās un ginekoloģiskās sistēmas slimības mēdz kombinēties. Piemēram, policistisku olnīcu sindroms, kam raksturīga paaugstināta vīrišķo hormonu koncentrācija, menstruālā cikla traucējumi un nereti arī insulīna rezistences sindroms, kas raksturojas ar adipozitāti un izmainītu glikozes toleranci. Turpretim, gadījumos, kad mēnešreižu traucējumi attīstās strauji vai tās pat iztrūkst, kā arī vēro galaktoreju (izdalījumus no krūšu dziedzeriem), svarīgi ir izslēgt prolaktinomas iespējamību, kas ir visbiežākais hormonāli aktīvais hipofīzes audzējs.
Šīs ir tikai biežākās ambulatoro endokrinologu ikdienā sastopamās problēmas, taču ir vēl virkne citu simptomu, kas raksturīgi endokrīnās sistēmas slimībām, kuras nereti ilgstoši norit slēpti, kuru diagnostika ir sarežģīta un kuru veiksmīgam rezultātam nereti ir nepieciešams komandas darbs un vairāku speciālistu viedoklis.
Dr. med. Kristīne Ducena
endokrinoloģe, vairogdziedzera US speciāliste