Covid 19 pandēmija.

Nu jau 2 mēnešus esam dzīvojuši specifiskos apstākļos, respiratorā vīrusa Covid 19 fiziskās un psiholoģiskās ietekmes zonā. Mums ir PVO ieteikumi: pašizolēties, lietot maskas, ievērot 2 m attālumu citam no cita, bieži mazgāt un dezinfecēt rokas.

Latvijas Universitātes Medicīnas pēcdiploma izglītības institūts nav pārtraucis savu ikdienas darbu, tas piemērojies šiem specifiskiem apstākļiem, Veselības ministrijas normatīviem aktiem un dažādu valstu starptautiskai pieredzei. Mana pieredze, strādājot vairāk kā 45 gadus respiratorā medicīnā raisa pārdomas par šo situāciju, par ko vēlos padalīties ar Jums.

Vīrusa ieejas vārti mūsu organismā ir augšējie elpošanas ceļi, kur tas pirmo reizi sastopas ar mūsu organisma dabīgi izstrādātām aizsargsistēmām, dažādiem enzīmiem, skropstiņepitēlija darbību un citiem faktoriem, kuri veicina vīrusa apturēšanu un aizkavē tā nokļūšanu dziļajos elpceļos. Līdz ar to daudziem cilvēkiem ir viegls kakla apsārtums, sauss ,,krekšķis” un, dažiem, sistēmiska organisma aizsargreakcija – temperatūra. Manuprāt šo divu mēnešu laikā par maz ir izskanējuši tieši šis profilaktiskās terāpijas ieteikumu komplekss, proti: mutes skalošana ar dezinficējošu šķidrumu, īpaši no rīta, kad rīkles dobumā ir sakrājies pietiekoši liels apjoms gļotu un nevēlamo sīko daļiņu, ko skropstiņepitēlijs naktī ir attīrijis no dziļākiem elpceļiem, deguna skalošana ar hipertonisko šķīdumu un obligāta zobu tīrīšana vismaz 2 reizes dienā.

Reiz lasīju referātu kādā kongresā par mutes dobuma infekcijām saistībā ar dziļo elpceļu slimībām, tur atspoguļoju pasaules pētījumus tieši saistībā ar vecāko paaudzi, kurai bieži, arī mūsu valstī, ir zobu protēzes, kuras ir nozīmīgākās nelabvēlīgas infekciju vides nodrošināsanai.

Daudz runāts un bijuši strīdi par netradicionālās medicīnas nozīmi šīs situācijas kontekstā. Pirmajā un otrajā savā profesionālās karjeras desmitgadē izmēģināju gan fitoterapiju, gan elektroakupunktūru, gan osteorefleksiju, gan homeopātiju, kā arī  klimatterapiju, bet nonācu pie secinājuma, ka dzīvojot mūsu sociāli ekonomiskos apstākļos primāra ir klasiskā medicīna. Tomēr nekad neesmu noliedzis vai diskriditējis  netradicionālās ārstēšanas metodes. To nozīme izpaužas pie hroniskām slimibām un stāvokļiem. Tās, manuprāt,  kā palīgmetodes  var palīdzēt gan organisma nespecifiko aizsargspēju paaugstināšanā, gan organisma labsajūtu veicināšanai (vingrošana, masāža,sauļošanās u.c.), gan psiholoģiskā stāvokļa stabilizēšanai (uz klasiskās terāpijas fona). Respiratoriem vīrusiem mūsu klimatiskos apstākļos vienmēr ir bijis sezonāls raksturs.  Tāpēc es atbalstu vecu veco metodi – ultravioleto staru izmantošanu telpu dezinfekcijai, ko šobrīd īpaši iesaka norvēģu kolēģi un ko Latvijas radio teica prof. Baiba Rozentāle: ,,Nāks saulīte un ļoti daudz problēmas pozitīvi atrisinās šīs pandēmijas kontekstā”.

Pēdējo 2 mēnešu laikā, divas trešdaļas no konsultētiem pacientiem bija   vidējās paaudzes cilvēki, kuri bija apmulsuši, nobijušies un depresīvi no ikdienā saņemtās informācijas par mirstības rādītājiem,  laboratoriski konstatētiem izmeklēšanas rezultātiem bez slimibas simptomiem u.c.  Esošā situācija pasaules kontekstā ir jauna un tā īsti neviens pašreiz nevar pamatot savu darbību , ieteikumus un ārstēšanu kā uz zinātniskiem pierādījumiem balstītu. Prakse un intuīcija spēlē galveno lomu. Šeit man gribas pieminēt profesori Ludmillu Vīksnu, kura kādā radio raidījumā teica: ,,..arī Pasaules veselības organizācijas ieteikumiem ir rekomendējošs raksturs.” Mūsu organizatori ir pietiekoši strauji apturējuši vīrusu izplatību, cik tas iespējams. Mirstība ar Corona vīrusu ir bijusi daudz biežāka kā no Corona vīrusa. Ik dienas literatūrā parādās viedokļi par slimības klīnisko gaitu,  smaguma pakāpēm, vīrusa nēsātājiem un it kā vienīgo, pilnīgi drošo ārstēšanu ar vakcīnu. Nākotnes pētījumi parādīs kāpēc ir tik būtiskas atšķirības slimības gaitai dažādās pasaules valstīs, klīnikās, statistikas dati  mirstības radītajos, diagnozes un blakus diagnozes kurām biežāk pievienojies Covid 19 un galu galā, varbūt varēs redzēt, ka tie pacienti, kuri lieto konkrētas medikamentu grupas bijuši mazāk pakļauti vīrusa iedarbībai. Līdz ar to var tikai spekulēt vai Covid dažādās pasaules daļās ir viens un tas pats, vai visi pasaules iedzīvotāji var cerēt, ka Covid  vakcīna darbosies tikpat veiksmīgi kā baku, difterijas vai ērču encefalīta vakcīnas.

 Reiz mans vectēvs, kurš bija mūsu dzimtas pirmais ārsts teica:,, Konsultanta priekšā noņem cepuri, bet ne galvu”.

Ceru, ka pašreiz  politiķi būs spējigi pieņemt mūsu valstij drosmīgus, efektīvus un atbildīgus lēmumus, lai izvestu valsti no esošās ekonomiskās situācijas, jo... līdzšinējie lēmumi ir devuši zināmus sasniegumus, bet radījuši arī pietiekoši daudz ekonomisku problēmu nemaz nerunājot par medicīniskām: ieilgušiem dažādu orgānu sistēmu paasinājumiem, novēlotām un neizdarītām diagnostikas un ārstēšanas metodēm un, gana daudz, psiholoģiskām problēmām. Nav viegli atrasties 2 nedēļu izolācijā, kas ir īpaši neraksturīga situācija ne tikai bērniem un vidējai paaudzei, bet arī aktīvai vecākai  paaudzei.

Visām problēmām reiz pienāk gals.

 Mēs esam atsākuši darbu un esam atvērti - konsultējam pacientus gan klātienē, gan attālināti – pa telefonu

Pulmonologs, doc Viesturs Šiliņs