Ziema ir laiks, kad vīrusu infekcijas (visbiežāk tās izpaužas kā vieglākas vai smagākas formas saaukstēšanās - augšējo elpceļu iekaisums) mūs piemeklē visbiežāk. Tās pašas par sevi nav tik bīstamas - lielāku risku sevī slēj iespējamās komplikācijas, kas var rasties to rezultātā.

Izplatītākā komplikācija ir sekundāra baktēriju izraisīta infekcija, kas rodas tāpēc, ka vīrusu infekcijas ietekmē augšējo elpceļu gļotāda vairs nespēj pildīt savas dabiskās fiziskās barjeras funkcijas, līdz ar to tiek atvieglināta baktēriju izplatība. Bakteriālas infekcijas rezultātā visbiežāk rodas bakteriāls deguna blakus dobuma iekaisums, vidusauss iekaisums, bronhīts vai pneimonija. Kā komplikācija iespējama arī jau esošo hronisko elpceļu saslimšanu - HOPS, astmas – paasinājums. Ilgstoši neārstēts vai līdz galam neizārstēts akūts iekaisums var pāriet hroniskā iekaisumā.

 Dr. Antra Beķere

Tuvojas pavasaris, tāpēc nevajadzētu aizmirst par ziedputekšņu izraisītām alerģijām. Agrā pavasarī – reizēm jau marta vidū - sāk ziedēt lazda un alksnis. Pacienti reizēm domā, ka ir saaukstējušies, bet īstenībā tā ir reakcija uz ziedputekšņiem. Aizdomas par ziedputekšņu izraisītām alerģijām varētu pastiprināt arī fakts, ja saaukstēšanās katru gadu notiek vienā laikā.

Alerģija uz ziedputekšņiem jeb polinoze ir imūnglobulīna (IgE) jeb antivielu ‘pārprodukcijas’ izraisīta alerģiska slimība, kas saistīta ar paaugstinātu jutību pret ziedputekšņiem. Lai ziedputekšņi izsauktu alerģiju, tiem jābūt gaisā pietiekamā koncentrācijā, kā arī jābūt labvēlīgiem – sausiem un siltiem - laika apstākļiem. Latvijā ir trīs ziedēšanas periodi - lapu koku ziedēšanas periods, siena zāļu un nezāļu ziedēšanas periods. Visu ziedputekšņu ziedēšanas kopējais periods ilgst aptuveni no marta līdz septembrim. Alerģijas izpausmes ietekmē gan klimatiskie apstākļi, gan arī gaisa piesārņojums. Pilsētās dzīvojošiem cilvēkiem alerģiskās problēmas novēro biežāk.

Galvenā kļūda, ko pieļauj strādājošie cilvēki (protams, izņēmums ir gadījumi, kad slimība sākas strauji un uzreiz ‘nogāž no kājām’), ir tā, ka, pat sajūtot slimības tuvošanos, viņi nenovērtē situācijas nopietnību un turpina būt aktīvi. Bet diemžēl slimības inkubācijas periods jau ir sācies, un šie cilvēki ir infekciozi, tāpēc bīstami citiem. Tieši tāpēc gripas epidēmija atkārtojas gadu no gada – slimie cilvēki nav atbildīgi un laikus sevi neizolē no sabiedrības, tādējādi novēloti uzsākot savu ārstēšanos un pakļaujot saslimšanas riskam citus.

Mitrs, vējains un auksts gadalaiks – rudens un ziema - ir brīdis, kad elpceļu vīrusu saslimšanas izpaužas visbiežāk. Respiratoro infekciju visbiežākais ir cēlonis vīrusi – tieši tāpēc 90% no akūtām respiratorām infekcijām (ARI) ir respiratoro vīrusu infekcijas (ARVI). Kopumā ir vairāk nekā 200 dažādu vīrusu, kas ierosina elpceļu sistēmas saslimšanas – proti, paragripas, respiratori-sinticiālie, rino un koronavīrusi, adenovīrusi u.c. Aizvien vairāk ir pierādījumu arī tam, ka respiratorie vīrusi ir viens no galvenajiem iemesliem, kas veicina hronisku elpceļu slimību – astmas, hroniskas obstruktīvas elpceļu slimības - akūtus un nopietnus paasinājumus. Kā skaidrojums šai sakarībai tiek minēts fakts, ka šo hronisko slimību rezultātā cilvēka imūnās sistēmas atbilde uz vīrusu infekciju nedarbojas jeb ir ‘izjaukta’.

Ir radīta pasaulē pirmā mobilā aplikācija astmas slimniekiem latviešu valodā "Uzelpo". Aplikācija ir ne tikai viegli lietojams un efektīvs rīks slimības kontrolei un pacientu veselības uzlabošanai, bet tajā pirmo reizi pasaulē izmantoti spēļošanas elements. Aplikācijai ir divas pamatfunkcijas - atgādinošā un izglītojošā. Kad aplikācijā ievadīts medikamentu veids, lietošanas daudzums un laiks, tā izstrādā personalizētu ārstēšanas plānu. Atbilstoši tam pacients norādītājos laikos saņem atgādinājumus par zāļu lietošanu un atzīmē paveikto aplikācijā. Informācija par zāļu lietošanu tiek uzkrāta un ir ērti pārskatāma mēneša, ceturkšņa vai gada griezumā. Vienlaikus šī informācija kalpo par pamatu ārsta vizīšu plānošanai. Mobilajā aplikācijā atrodamas arī saites uz izglītojošiem un apmācību resursiem speciāli astmas slimniekiem, piemēram, par to, kā pareizi lietot inhalatoru. Par aplikāciju iespējams uzzināt vairāk Facebook lapā uzelpo.lv, kā arī interneta mājas lapā www.uzelpo.lv